A különböző érdekek, eltérő célok vagy akár régről hozott sérelmek, újabb és újabb vitákat szülnek, melyek időt, pénzt nem kímélnek és életenergiát rabolnak. A nézeteltéréseknek, mindkét fél számára előnyös megegyezés hiányában, csupán egy "látszat" nyertese vagy két vesztese lesz.
Miért látszólagos a vitában felülemelkedő fél győzelme?
- Az esetek többségében a fölény csupán időleges, és későbbi visszavágóra számíthat az összetűzésből győztesen kikerülő fél. A béke tehát csak átmeneti.
- Egy fokkal jobb megoldás, ha hagyjuk, hogy egy harmadik fél vagy a jogszabály döntsön a vitás helyzetünkről. Hátránya, hogy ebben az esetben el kell fogadnunk egy kívülálló döntésének helyességét, még akkor is, ha nem éppen a legmegfelelőbb vagy akár előnytelen megoldás született számunkra.
Miért érdemes mediációt választania a megoldhatatlanak tűnő konfliktusok rendezésére?
- Valódi szükségleteket, megoldási lehetőségeket térképezünk fel.
- A vitás felek egymással való kommunikációja javul.
- Mindkét fél számára előnyös megegyezés születik.
- A megállapodás a vitás felek közös akaratát tükrözi.
- Az alternatív vitarendezés idő- és költségkínélőbb megoldás, mint egy évekig elhúzódó, akár bíróságig elfajuló vita.
- A közösen meghozott döntést mindkét fél szívesebben tartja be, így hosszútávon működőképes a megállapodás.
- A mediáció a szemléletváltásban is segít, hogy a korábban egymással haragban lévő felek képesek legyenek a később felmerülő, elrendezendő feladatokat is békés úton felosztani.
- Az együtt meghozott döntések egymás tiszteletét erősítik, a másik álláspontjának megismerését támogatják. Ha nem is értenek egyet, de közelebb jutnak a másik nézetének elfogadásához.
- A konfliktus feloldása sikerélmény és feszültségoldás is egyben, mely hatására az élet egyéb területein is jobban tudunk teljesíteni.
Ártáblázat